OBS! Genrebild. Barnen på bilden har inget med artikeln att göraFoto: Genrebild/Daniel Iskander
Fyra barn drabbade av vräkningar
Det första halvåret i år har fyra barn påverkats i samband med vräkningar uppger Kronofogden.
Kronofogdens senaste siffror visar att fyra barn drabbades i samband med två genomförda vräkningar i kommunen det första halvåret i år. Det är fortfarande samma antal ärenden som förra året men antalet barn har ökat från tre till fyra. Antalet barn som påverkas har dock kraftigt gått ner sedan 2020 när tio barn berördes i samband med fyra genomförda vräkningar. Även 2017 var det tio barn som drabbades i samband med vräkningar. Annars brukar det ligga kring 3-6 fall per halvår. Det är dock över regeringens mål om noll barn. I hela länet var det hela 72 barn som drabbades i samband med 39 vräkningar, 50 av dessa var permanent boende. – Nu vill vi att fler kommuner och hyresvärdar ska arbeta än mer aktivt och förebyggande så att färre vräks, särskilt när det finns barn inblandade. Ett sätt är till exempel att hyresvärden kontaktar hyresgästen redan vid den första uteblivna betalningen och tillsammans försöker hitta en lösning, säger Reza Saleh Baars, sektionschef på Kronofogden.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.