Foto: Pressbild

Full aktivitet på Valsta torg under sommarlovet

Under sommarlovet kommer Fritidsbanken och Brobygget att finnas på Valsta torg varje dag.

Fritidsbanken och Brobygget finns på Valsta torg hela sommaren, där man prova på olika sporter och man kan låna utrustning om man önskar. Det kommer vara bemannat mellan 12-16 varje dag.
– Brobyggets ledare hjälper till vid aktiviteterna och bjuder yngre besökare på mellanmål. Olika lokala föreningar kommer besöka torget under sommaren och presentera sina verksamheter. Ingen föranmälan krävs, det är bara att dyka upp mellan klockan 12.00-16.00. För alla åldrar, ung som gammal, hälsar Ola Holmberg, platsansvarig på Fritidsbanken.

Aktiviteterna som Brobygget håller är en del av Samhällsbyggnadslyftet som syftar till minska och motverka segregation i kommunen.
– Fritidsbanken är som ett bibliotek fast med sport- och fritidsprylar för gratis utlåning. Fritidsbanken i Sigtuna kommun drivs av kommunens kultur- och fritidsförvaltning och öppnade tidigare under året i nyrenoverade lokaler på Stationsgatan 4 i Märsta.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.