Grannsamverkarna i Sigtuna kommun söker finansiering för en bil.Foto: Pressbild
Frivilliga kan patrullera nattetid
I Emmaboda patrullerar 200 personer i ett brottsförebyggande nätverk, något som lett till minskad brottslighet: - Om frivilliga vill ordna något i stil med Emmaboda-upplägget och polisen säger OK till det, så hjälper vi förstås gärna till, säger David Lundqvist, ordförande för Grannsamverkan i Sigtuna kommun.
Emmaboda i Småland har 9000 invånare, 200 av dessa är aktiva i en idéell förening Nattvakten som patrullerar orterna Emmaboda och Lindås samt kringliggande mindre samhällen rapporterar Dagens Nyheter. Målet är att förhindra brott och är en sorts utökad version av Grannsamverkan.
Ordförande i Grannsamverkarna i Sigtuna kommun, David Lundqvist, berättade tidigare i år att de hoppas få stöd från kommunen för att att leasa en bil som de sedan ska köra runt i på kvällar och nätter. Lundqvist är inte främmande för Emmabodaupplägget om polisen tycker det är ok och om frivilliga vill engagera sig.
Men just nu är fokus på att etablera nya grannsamverkansgwrupper, sedan starten 2016 har fler tillkommit och ännu är man inte klara. – Nu har vi dessutom bett om polisens och kommunens stöd för att få i gång grannstöd – rondering dagtid med en ”grannsamverkansbil” från januari 2020. Det är vad föreningen orkar med just nu, säger Lundqvist.
Blåljus På fredagen rapporterades en dramatisk händelse där en man sprang genom en lägenhet i Valsta. Polisen larmades snabbt till platsen efter att mannen klättrat upp på en balkong till en lägenhet på Frejgatan, krossat ett fönster, gått in och sedan tagit sig ut på andra sidan av lägenheten.
Nyheter Arbetet med att utöka antalet parkeringsplatser vid Forum, beläget i korsningen Ringvägen/Stockholmsvägen i Märsta, har nu påbörjats. Detta efterlängtade projekt är en välkommen nyhet för anställda och besökare i området.
Nyheter Landshövdingen Anna Kinberg-Batra besökte Sigtuna kommun den 21 september. Under besöket betonade hon vikten av Arlanda och dess omgivningar för tillväxt, säkerhet och hållbarhet både för regionen och hela landet.
Nyheter Sydkorea står inför en utmaning när det kommer till den minskande födelsetal i landet, och politikerna letar nu efter lösningar genom att satsa på högkvalitativ barnomsorg. För att hitta inspiration har de vänt sig till de nordiska länderna och specifikt till Sigtuna kommun i Sverige.
Blåljus En man har gripits inom kommunen av polisen efter misstankar om olaga intrång och hot mot ett brottsoffer på hans före detta arbetsplats. Händelsen utspelade sig tidigt på morgonen den 18 september, då polisen snabbt agerade för att lösa fallet.
Nyheter Nyligen släppta arbetsmarknadsstatistik visar att långtidsarbetslösheten i Sigtuna kommun har ökat under den senaste månaden. Samtidigt har den jämfört med samma period föregående år minskat något, enligt rapporter från arbetsförmedlingen.
Nyheter Ett utbrott av afrikansk svinpest har satt svenska myndigheter på högsta beredskap. Med konsekvenser som hotar grisnäringen, friluftslivet, jaktsäsongen och skogsbruket, är det en utmaning som kräver både omedelbara åtgärder och samhällets samlade ansträngningar.
Notiser En kylig morgon välkomnar kommuninvånare idag med temperaturer som kryper ned till 4 grader. Det är dags att plocka fram höstjackan och varma handskar när du ger dig ut. Men vad har dagen att erbjuda i övrigt?
Nyheter Statistik över anmälda brott under det första halvåret 2023 har nyligen publicerats av Brottsförebyggande rådet (Brå), och den ger en inblick i de lokala brottsmönstren i Sigtuna kommun.
Nyheter Tidigt på morgonen idag kallades polis och ambulans till E4:an i norrgående riktning vid trafikplats Arlanda efter rapporter om en allvarlig trafikolycka.
Nyheter Sedan maj 2021 har arbetslösheten i Sigtuna kommun visat en stadig nedåtgående trend, och den positiva utvecklingen fortsatte under augusti månad.