Tidigare anmäld av skolan – fick jobba kvar

Den 33-åriga fritidsledaren och ungdomstränaren har tidigare anmälts av Sigtuna kommun, enligt uppgifter till märsta.nu. Han fick då jobba kvar och kommunen vidtog inga åtgärder: – Det underlaget är också lämnat till polisen, säger Leif Hildebrand, tillförordnad förvalningschef.

33 åringen som jobbar som fritidsledare och ungdomstränare är avstängd från sina jobb efter att delgivits misstanke om flera brott. Det var i slutet av december som han togs på bar gärning när han smygfotograferade barn på Midgårdsbadet.
– Det pågår en förundersökning om kränkande fotografering och sexuellt ofredande, det är vad jag kan säga, säger kammaråklagare Anna Bengtsson.

Tidigare anmäld av skolan
Enligt uppgifter till märsta.nu gjorde Sigtuna kommun en orosanmälan mot 33 åringen för två år sen. Men kommunen vidtog inga åtgärder, vilket den tillförordnande förvaltningschefen Leif Hildebrand bekräftar.
– Ja det har det funnits men det lades ner, jag känner inte till så mycket om den här men det fanns en sådan anmälan ja. Dåvarande ledningen gjorde en utredning men gick aldrig vidare med den, säger Leif Hildebrand.

Varför gick man inte vidare med den?
– Det vet jag inte, men vad jag uppfattade det som fanns det inte tillräckligt med grund, det var inget som hade någon anknytning till skolan.

Den nedlagda utredningen har nu återupptagits och blivit en del av polisens nya utredning.
– Anmälan 2014 som du nämnde, det underlaget är också lämnat till polisen och vi kan inte kommentera det vidare, säger Hildebrand.

Om förundersökningen läggs ner och åtal inte väcks, kommer han att få jobba kvar? 
– Nej. Det är vi helt klara med. En juridisk process är utifrån lagstiftningen, men inom skola och förskola har vi högre krav på anställda. Vi har stängt av personen nu och vi bedömer att han inte ska jobba kvar i vår verksamhet.

Ny lag begränsar eldning av trädgårdsavfall

Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.

JENSEN öppnar 2026

Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.

Så många kallas till mönstring

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.

176 misstänkta brott anmälda i Sigtuna kommun

Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening