Tidigare anmäld av skolan – fick jobba kvar

Den 33-åriga fritidsledaren och ungdomstränaren har tidigare anmälts av Sigtuna kommun, enligt uppgifter till märsta.nu. Han fick då jobba kvar och kommunen vidtog inga åtgärder: – Det underlaget är också lämnat till polisen, säger Leif Hildebrand, tillförordnad förvalningschef.

33 åringen som jobbar som fritidsledare och ungdomstränare är avstängd från sina jobb efter att delgivits misstanke om flera brott. Det var i slutet av december som han togs på bar gärning när han smygfotograferade barn på Midgårdsbadet.
– Det pågår en förundersökning om kränkande fotografering och sexuellt ofredande, det är vad jag kan säga, säger kammaråklagare Anna Bengtsson.

Tidigare anmäld av skolan
Enligt uppgifter till märsta.nu gjorde Sigtuna kommun en orosanmälan mot 33 åringen för två år sen. Men kommunen vidtog inga åtgärder, vilket den tillförordnande förvaltningschefen Leif Hildebrand bekräftar.
– Ja det har det funnits men det lades ner, jag känner inte till så mycket om den här men det fanns en sådan anmälan ja. Dåvarande ledningen gjorde en utredning men gick aldrig vidare med den, säger Leif Hildebrand.

Varför gick man inte vidare med den?
– Det vet jag inte, men vad jag uppfattade det som fanns det inte tillräckligt med grund, det var inget som hade någon anknytning till skolan.

Den nedlagda utredningen har nu återupptagits och blivit en del av polisens nya utredning.
– Anmälan 2014 som du nämnde, det underlaget är också lämnat till polisen och vi kan inte kommentera det vidare, säger Hildebrand.

Om förundersökningen läggs ner och åtal inte väcks, kommer han att få jobba kvar? 
– Nej. Det är vi helt klara med. En juridisk process är utifrån lagstiftningen, men inom skola och förskola har vi högre krav på anställda. Vi har stängt av personen nu och vi bedömer att han inte ska jobba kvar i vår verksamhet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.