Foto: Jamshid Jamshidi

Fritidsledaren åtalas-Hade över 1000 bilder och filmer

Idag väcktes åtal mot den sexualbrottsmisstänkte fritidsledaren. Han åtalas för bland annat grovt barnpornografibrott och sexuellt övergrepp mot barn.

Nästan 100 måslägande finns i åtalet som åklagaren väckt mot den sexualbrottsmisstänkte fritidsledaren. Enligt åtalet fotograferade och filmade och fotograferade fritidsledaren barn i både skolans lokaler och i en föreningslokal samt i olika duschrum runt om i landet.

Flera gick inte att identifiera
Barnen ska vara födda mellan 2003-2012. Flera är även oidentifierade av förundersökningsledaren. Åklagaren åtalar fritidsledaren för grovt barnpornografibrott, grovt utnyttjande av barn för sexuell posering, sexuellt övergrepp mot barn och kränkande fotografering. Enligt åtalet ska fritidsledaren ha uppmanat barnen att posera på ett visst sätt. Antalet bilder uppgår till ca 1100 stycken och total speltid på filmerna var ca fem timmar.

Togs på bar gärning
Det var vintern 2016 som märsta.nu avslöjade att fritidsledaren som arbetade för Sigtuna kommun tagits på bar gärning. Han greps och häktades under en tid men släpptes och bytte därefter namn samtidigt som han flyttade till annna ort i väst-Sverige.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.