Fritidsledaren åtalas-Hade över 1000 bilder och filmer
Idag väcktes åtal mot den sexualbrottsmisstänkte fritidsledaren. Han åtalas för bland annat grovt barnpornografibrott och sexuellt övergrepp mot barn.
Nästan 100 måslägande finns i åtalet som åklagaren väckt mot den sexualbrottsmisstänkte fritidsledaren. Enligt åtalet fotograferade och filmade och fotograferade fritidsledaren barn i både skolans lokaler och i en föreningslokal samt i olika duschrum runt om i landet.
Flera gick inte att identifiera Barnen ska vara födda mellan 2003-2012. Flera är även oidentifierade av förundersökningsledaren. Åklagaren åtalar fritidsledaren för grovt barnpornografibrott, grovt utnyttjande av barn för sexuell posering, sexuellt övergrepp mot barn och kränkande fotografering. Enligt åtalet ska fritidsledaren ha uppmanat barnen att posera på ett visst sätt. Antalet bilder uppgår till ca 1100 stycken och total speltid på filmerna var ca fem timmar.
Togs på bar gärning Det var vintern 2016 som märsta.nu avslöjade att fritidsledaren som arbetade för Sigtuna kommun tagits på bar gärning. Han greps och häktades under en tid men släpptes och bytte därefter namn samtidigt som han flyttade till annna ort i väst-Sverige.
Politik Sigtuna kommuns användning av privata aktörer inom familjehems- och HVB-vården kritiseras nu i en insändare som publicerats i Dagens ETC. Bakom insändaren står Fredrik Lundh Sammeli (S), riksdagsledamot och social- och sjukvårdspolitisk talesperson, samt Marie Axelsson (S), oppositionsråd i Sigtuna kommun.
Blåljus Sedan klockan 18 på lördagskvällen pågick en polisinsats mot flera fall av bedrägeriförsök och rån riktade mot äldre personer i Stockholms län, enligt polisen.
Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Blåljus En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.