Den kommunala fritidsverksamheten får nu godkänt av Skolinspektionen efter att kommunen kommit tillrätta med brister.
Skolinspektionen ansåg att kommunen brast i fritidsverksamheten gällande gruppstorlek och sammansättning, systematiska kvalitetsarbetet samt resursfördelning. Nu har kommunen kommit tillrätta med problemenen genom att personalen bland annat personalen erbjudits kompetenshöjande aktiviteter. Cecilia Meijer, utvecklingsledare på barn- och ungdomsförvaltningen, har riktat fokus på att få ordning på fritids på alla nivåer: – I och med beslutet får vi en bekräftelse på att vi kan fortsätta det utvecklingsarbete vi har påbörjat i fritidshemmen, säger Meijer i ett pressmeddelande.
Till sommaren får kommunen besked över hur stor effekt insatserna haft på barn och elevers kunskapsresultat.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.