Efter ett medborgarförslag som kom in till kommunen förra året har nu Kultur- och fritidsnämnden beslutat att öppna upp en fritidsgård i Sigtuna Fritidscenter.
Två kommuninvånare lämnade i september in ett medborgarförslag om att skapa en fritidsgård i Sigtuna stad: – Helt klart är att massor av ungdomar driver runt i både Märsta och Sigtuna, utan tydlig guidning av föräldrar och/eller vuxna. Det måste stoppas nu, stod det i medborgarförslaget.
Nu har Kultur- och fritidsnämnden hanterat förslaget och beslutade på torsdag kväll att Sigtuna Fritidscenter startar upp verksamhet för ungdomar mellan 13-19 år torsdagar och fredagar. – Vi har välkomnat medborgarförslaget, hanterat ärendet snabbt och lyssnat in vilka behov som finns i Sigtuna. Det känns viktigt att fånga upp tonåringarna och kunna erbjuda dem bra aktiviteter på fritidsgården. Det är utifrån deras idéer som fritidsverksamheten nu ska formas, säger Marie Axelsson (S), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.
Fritidsgården i Sigtuna har tidigare haft problem att locka till sig äldre men den här ska rikta in sig på det. Kommunen hoppas kunna skapa en meningsfull och givande fritid för ungdomarna i Sigtuna. Vecka 11 öppnar verksamheten.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.
Blåljus En polisjakt mellan under tisdagskvällen avslutades på en åker i Odensala. Händelsen började i samband med en trafikkontroll, då en bilförare vägrade stanna.