Foto: Polisen

Friande dom överklagas till HD

Riksåklagaren har beslutat att överklaga den friande domen för mordet vid busshållplatsen i Märsta till Högsta domstolen.

Attunda tingsrätt dömde en 23-årig man för mord vid busshållplatsen i Steninge, domen överklagades till Svea hovrätt som ansåg att det inte är uteslutet med en alternativ gärningsperson och valde att fria. Nu har Riksåklagaren överklagat till Högsta domstolen, ett relativt ovanligt beslut i mordfall.

Anledningen till överklaganden är enligt ett pressmeddelande från Åklagarmyndigheten att det är ett unikt fall eftersom ingen vittnat utan det enbart finns teknisk bevisning. Det rör sig om en skjutning i kriminell miljö där inget vittne kunnat peka ut gärningspersonen. HD behöver uttala sig om kraven på vilken bevisning som är tillräcklig för en fällande dom.
– Sådana här brott utförs ofta hastigt och av maskerade gärningsmän. Det innebär att vittnen och målsäganden sällan har möjlighet att lämna detaljerade berättelser som kan leda till att gärningspersonen identifieras. Det har vi sett exempel på i flera fall under senare år. Och även om det finns vittnesiakttagelser är det vanligt att personerna inte vill medverka i utredningarna. Av det skälet är det särskilt viktigt att domstolarna får vägledning kring hur bevisning ska värderas. Min uppfattning är varje bevis först ska värderas för sig och att man därefter ska göra en sammanvägd bedömning av all bevisning. Så verkar inte hovrätten ha gjort i det här fallet, säger riksåklagare Petra Lundh.

 

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening