Ludvig FredmanFoto: Claes Littorin

Fredman utsett till Årets unga ledare

Ludvig Fredman från IFK Märsta har utsetts till en av Årets Unga Ledare 2024 av Svensk Friidrott.

Utmärkelsen delades ut vid förbundsårsmötet i Karlstad den 30 mars, där han hyllades för sitt stora engagemang inom ungdomsverksamheten.

Fredman har genom sitt ledarskap inspirerat unga friidrottare och bidragit till att utveckla föreningens verksamhet. Förutom att vara aktiv själv inom friidrotten, är han även en viktig tränare och förebild för ungdomarna i IFK Märsta.

I motiveringen lyfts hans arbete med att bygga gemenskap och stärka självförtroendet hos unga idrottare. Som ordförande i Mittsvenskas ungdomskommitté har han engagerat sig i att inkludera fler ungdomar i friidrotten, oavsett klubb. Under 2024 initierade han även ett samarbete med skolor i utsatta områden för att inspirera fler barn och unga att börja med friidrott.

IFK Märsta är stolta över Fredmans insatser och ser honom som en viktig kraft för både föreningen och svensk friidrott.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.