Visionsbild för KanonkullenFoto: Sigtuna kommun/White arkitekter

Från medborgarförslag till byggstart: Nya Kanonkullen klar om ett år

Planerna för nya Kanonkullen på Sätuna börjar ta form och om ett år ska parken stå klar.

Nu finns planerna för nya Kanonkullen mellan Sätuna och Norrbacka. Den nya parken ska bli mer levande med två entréer, norr- respektive söderifrån. Det blir en ny lekplats i norra delen för mindre barn, i mitten av parken en multisportarena för mötesplats för äldre barn och vuxna. Arenan kommer att ha basketkorgar, mål, sittplatser. I mitten kommer även parkour att anläggas.

I södra delen blir det möjlighet att grilla då ny grillplats bygga och man kan sitta på möbler Belysningen kommer genomgående förbättras i hela parkområdet. Bakgrunden till nya Kanonkullen är ett medborgarförslag från 2015 och under 2019 och 2020 har förarbetet pågått med bland annat intervjuer som resulterat i en förstudie om åtgärder. Till sommaren 2022 ska parken stå klar.

Här kan du läsa mer om projektet

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening