Foto: Sigtuna kommun

Framgångar för Pingiskliniken

Pingiskliniken som grundades 2015 har i syfte att locka fler seniorer till sporten. Nu har kommunen beviljat bidrag för inköp av fler pingisbord.

Sigtuna IF Bordtennis har under flera år fått föreningsbidrag från Sigtuna kommun för att utöka sin verksamhet, som har vuxit stadigt. En del av föreningens aktiviteter inkluderar ”Pingiskliniken,” en verksamhet som startades 2015 och som riktar sig till seniorer som vill spela bordtennis. Pingiskliniken har vuxit kraftigt, från ett genomsnitt på 14 deltagare 2015 till 49 under vårterminen 2024. Föreningen har nyligen nått 100 medlemmar.

Sigtuna kommun har återigen beviljat bidrag för inköp av fler bordtennisbord, vilket stöder föreningens ökande medlemsantal. Bidraget hjälper till att hålla låga avgifter och främja föreningens mål om en bred verksamhet för alla åldrar, samtidigt som det bidrar till folkhälsan.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening