Till vänster, truppen som åkte till Bulgarien, till höger: truppen som åkte till Swedish Open

Framgångar för Kim Taekwondo i både Sverige och Bulgarien

Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.

På lördagen representerades klubben av seniorerna Tea Karlberg (-57 kg) och Izabella Källstrand (-62 kg). Izabella ställdes i sin första match mot Sveriges etta i viktklassen, men förlorade. Tea vann sin inledande match mot en dansk motståndare men åkte ut i kvartsfinalen mot Polen, vilket gav henne en sjätteplats.

Söndagen bjöd på starka insatser från juniorerna Nazaah Waliullah (-46 kg) och Philip Rosenberg (-73 kg), som båda tog sig till final. Philip mötte Kosovo i en jämn match som avgjordes på fördel – till motståndarens fördel – och fick därmed nöja sig med silver. Nazaah mötte en motståndare från toppnationen Taipei och slutade också på en silverplats.

Samtidigt tävlade sex av klubbens yngre utövare i Dupnitsa Open i Bulgarien – ett land med stark tradition inom taekwondo. De tävlande var Gabriel Lind, Sebastian Lind, Dilan Bahram, Linus Granholm, Sami Petäjistö och Melody Hosseini. Samtliga ställdes mot tufft motstånd och gjorde jämna matcher. Totalt blev det ett silver och två brons till klubben.
– Det var jättekul att se så starka insatser både på elitnivå och bland våra unga talanger, säger Jenz Lundin, tränare.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening