Framdörrar på bussarna öppnar igen

Framdörrarna på bussarna som kör för SL kommer att öppnas successivt med start på söndag.

Under stor del av coronapandemin har bussarna kört med stängda framdörrar och bara släppt in passagerare från bakdörrarna. Dessutom har det inte varit möjligt att blippa sitt kort där fram.

Men med start 6/12 i Norrtälje kommer bussarna att börja släppa på resenärer framifrån. Resterande bussområden kommer att öppnas upp allt eftersom det monteras skyddsglas för chauffören under vintern. Totalt är det 2200 bussar som behöver skyddsglas.
– Det är väldigt glädjande och efterlängtat att kunna ta det här steget så att påstigning och betalning åter kan ske framme i bussen, säger Fredrik Cavalli-Björkman, trafikdirektör på SL.

Fredrik Cavalli-Björkman säger vidare att det under en övergångsperiod kommer att finnas en blandning av bussar med och utan skyddslgas i trafiken. Det går inte säga exakt när en specifik linje öppnas upp med påstigning framifrån.
– Därför är det viktigt att du som resenär är uppmärksam när bussen kommer, öppnas framdörrarna ska du stiga på fram, säger Fredrik Cavalli-Björkman.

I och med att framdörrarna öppnas blir det återigen möjligt att blippa för sin resa fram, man kommer också kunna minska trängsel ombord och chauffören kommer kunna svara på frågor samt hjälpa till vid behov.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening