Fraktflygplan återvände till Arlanda efter motorproblem
Ett frakplan fick återvända till Arlanda kort efter start på fredagen.
Under fredagskvällen återvände ett fraktflygplan till Arlanda flygplats efter motorproblem rapporterar UNT.se. Räddningstjänsten kallades till platsen efter att ha fått ett larm om att planet behövde assistans vid landning. – Ett fraktflygplan fick problem med en av sina två motorer kort efter start från Arlanda, säger Lars Grantinger från sjö- och flygräddningscentralen, till unt.
Flygplanet återvände till Arlanda och landade utan större problem. Enligt sjö- och flygräddningscentralen var landningen kontrollerad och säker, eftersom fraktflygplan är designade för att kunna hantera flygningar med bara en fungerande motor.
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.