Den man som i lördags greps misstänkt för penningtvättsbrott visade sig vara fotbollsproffs i Storbritannien: - Efter förhör släpptes personerna och pengarna är beslagtagna. Anhållandet hävdes och utredning pågår. Nu ska vi se huruvida det rör sig om penningtvätt, säger Mats Eriksson, presstalesperson vid Stockholmspolisen, till Expressen.
Två män greps i lördags misstänkta för penningtvättsbrott på Arlanda. Männen släpptes efter förhör men misstankarna kvarstår. En av männen visade sig vara ett fotbollsproffs från en brittisk klubb. Klubben kommenterar dock inte fallet enligt engelsk media. Men summan som fotbollsspelaren hade på sig ska ha varit mindre än vad som framkommit i svenska medier.
Expressen rapporterar att spelaren handlar med lyxklockor därav kontanterna som han hade på sig. Han ville dock inte lämna ifrån sig pinkod för sin mobil så att polisen kunde gå igenom den. Polisen ska också ta reda på om det finns en koppling mellan de två männen som greps under lördagen på Arlanda.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.