Mats Holmberg, mångårig ordförande i Upplands Fotbollförbund och Märsta IK, har avlidit.
Märsta IK meddelar under lördagen att Mats Holmberg avlidit. Mats var ordförande för Märsta IK under många år och även ordförande i Upplands FF under lång tid. På senare år var han hedersordförande i Märsta IK och agerade även speaker. Han avled efter en kort tids sjukdom.
Märsta IK skriver följande meddelande via Facebook: ”En av Sigtuna kommuns största idrottsprofiler med ett stort hjärta för Märsta IK har nu lämnat oss med stor saknad.
Mats meritlista är lång i fotbollens tjänst, han har varit ordförande i Märsta ik under många år samt ordförande i Upplands FF.
Låt oss minnas Mats som den entusiastiska och glada supportern han alltid varit, som på bilden med mikrofonen och blocket gjorde det han trivdes mest med, att vara speaker för sitt MIK.”
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.