Foto: FC Arlanda
Funktionär på FC Arlandas matchFoto: FC Arlanda

Fotbollen startar utan publik

FC Arlanda kommer inleda säsongen nästa helg men det blir spel inför tomma läktare.

Nästa helg inleds den lokala fotbollen, Folkhälsomyndigheten har gett klartecken för spel men det blir inför tomma läktare.
– Under några veckor har endast matcher för ungdomsfotbollen i kommunen/landet fått bedrivas med totalt 50 personer på plan/arena. Från 14/6 öppnar denna regel också upp för seniorfotbollen med att spela matcher utan publik, säger sportchefen Eddie Khalaf till märsta.nu

FC Arlanda har startat ett arbete för att minska smittspridning i samband med matcher. Man har under några veckor arbetat med att spela ungdomsmatcher utan publik och haft funktionärer för att hålla publik utanför spelplanerna.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.