Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Fortsatta problem med stölder på Midgårdsbadet

Det råder fortsatta problem med stölder på Midgårdsbadet: - Det är inte bara i skåpen utan folk blir av med sina skor, säger en läsare till märsta.nu

Under onsdagen kontaktades märsta.nu av en läsare som tänkt bada på badet. Men när denne i kassan fick höra att det varit stölder på badet vände han om:
– Folk blir av med sina skor, det är mycket tråkigt, inte bara inbrott i skåpen verkar det som.

Jack Fluch som är tillförordnad bad- och simhallschef bekräftar för märsta.nu att stölder fortfarande förekommer men att det inte eskalerat under sommaren:
– Stölderna har inte eskalerat under sommaren, men visst kan det uppstå fler incidenter när badanläggningen får mycket fler besökare under denna period av året. Vi har skyltar uppsatta som uppmanar våra besökare att låsa in sina tillhörigheter.

För att komma tillrätta med stölderna har man badvärdar som ronderar i områden som är drabbade:
– Dessvärre kan det trotts detta hända att personliga tillhörigheter försvinner. Vid dessa tillfällen så är det oftast saker som inte varit inlåsta, fortsätter Jack Fluch.

Jack Fluch berättar att en del drabbade undrar varför man inte har övercvakningskameror i i omklädningsrummen, detta är dock inte möjligt av integritetsskäl:
– En övervakningskamera i ett omklädningsrum är integritetskränkande och därmed något som vår verksamhet inte kan godkänna.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening