Foto: FC Arlanda

Fortsatt värvning för FC Arlanda-Ny back klar

FC Arlanda tänker värva sig ur krisen och rädda sig kvar i Division 2. På tisdagen presenterade man ytterligare en ny spelare.

FC Arlanda har på kort tid nu gjort klart med fem spelare, man har även fått tillbaka Jean Marc Antersijn som varit på landslagsuppdrag. Om samtliga spelar kan det vara så många som sex nya spelare i startelvan mot Enköping ikväll som inte var med för en månad sedan.

På tisdagen presenterade klubben ytterligare en spelare, det är mittbacken Emmanuel Ndayishimiye som spelat i olika klubbar i Gästrikland och kommer närmast från Valbo. Han har även varit i Strömsberg. Ndayishimiye är 25 år och beskrivs som en spelskicklig mittback, han blir spelklar till kvällens match som startar 19.45 på Midgårdsvallen.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.