Munkholmsbadet

Fortsatt varmt i badvattnet

Sommarens slut hägrar men för den som vill klämma ut det sista av badsäsongen så är det fortfarande kring 21-22 grader i vattnet.

Vid Sigtuna kommuns senaste badkontroller visade samtliga badvatten över 20 grader. Munkholmsbadet som är kallast hade en temperatur på 20,9 grader. Varmast är det på Sjudargården med 22,2 grader i vattnet. Kallast är det i Munkholmen med 20,9 grader. Samtliga strandbad har tjänligt badvatten enligt normen för EU-bad.

Temperaturer
Munkholmen 20,9
Sjudargården 22,7
Rosersberg 22,1
Steningebadet 21,7

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.