Fortsatt tungt för Wings – Fjärde raka nederlaget

Wings har det fortsatt tungt i ettan och på onsdag kväll kom nytt nederlag borta mot Tyresö/Hanviken: - Vi vinner skotten men gör noll mål, säger tränare Björn Lidström till Wings Facebooksida.

Wings satte sig i ett svårt läge redan inför mötet med nykomlingen Hanviken/Tyresö då man blev nollade och förlorade mot Nacka. Trots spelövertag och massvis med skott blev det ingen utdelning heller mot Hanviken/Tyresö. Hemmalaget gjorde ett mål i varje period, varav det sista i tom kasse.
– Vi vinner skotten men gör noll mål. Gör man noll mål på 40 avslut, att inte förvalta lägen, då är det svårt att vinna matcher. Det är tufft för alla att ha fyra raka förluster, säger Björn Lidström i en intervju med Wings facebooksida.

Björn Lidström hänger dock inte läpp för det. Han var själv med i en tidigare klubb om 7-8 raka förluster för att sen vända till 17-18 raka segrar.
– Vi som grupp ska ta hand om detta, det finns bara en väg, det är att fortsätta arbeta och göra jobbet. Kriga, att göra rätt saker vid rätt tillfälle, fortsätter Björn Lidström

Segerrecept: Knäckebröd och vatten
På fredag möter man tabellettan Hudiksvall hemma i Pinbackshallen, det är toppen mot botten. Wings får onekligen vara underdog:
– Hudiksvall är en av elefanterna i serien med mycket pengar, vi ska göra allt vi kan för att sänka dem med vårt knäckebröd och vatten.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.