Foto: Pressbild/MTR

Fortsatt pendelstrul i helgen

Det kommer råda fortsatt strul med pendeltåget till och från Märsta/Rosersberg hela nyårshelgen.

Problemen fortsätter för pendeltåget. Linjerna till och från Märsta/Rosersberg dras med störningar på grund av personalbrist. Under fredagen var det både personalbrist och ett urspårat tåg i stökade som stökade. SL uppger att det är både inställda avgångar och 30-minuterstrafik. Resenärer uppmanas ha koll via SL-appen. Även Arlanda Express är drabbat av stopp, dock pga tekniskt fel.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening