Det kommer råda fortsatt strul med pendeltåget till och från Märsta/Rosersberg hela nyårshelgen.
Problemen fortsätter för pendeltåget. Linjerna till och från Märsta/Rosersberg dras med störningar på grund av personalbrist. Under fredagen var det både personalbrist och ett urspårat tåg i stökade som stökade. SL uppger att det är både inställda avgångar och 30-minuterstrafik. Resenärer uppmanas ha koll via SL-appen. Även Arlanda Express är drabbat av stopp, dock pga tekniskt fel.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.