Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Fortsatt över 4000 arbetslösa

Arbetslösheten fortsätter ligga kvar på en hög nivå och det är nu 1400 fler arbetslösa i år jämfört med före jul förra året.

Arbetslösheten i kommunen fortsätter ligan kring 12 procent enligt de senaste siffrorna från Arbetsförmedlingen. Cirka 4300 personer som står till arbetsmarknadens var arbetslösa vecka 51, jämfört med förra året är det 1400 personer fler. Det finns strax under 200 jobb att söka i kommunen.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening