De senaste mätningarna av badtemperaturer i strandbaden visar på fortsatt över 20 grader.
Kommunens senaste mätningar av strandbaden i kommunen visar att det är över 20 grader överallt. Kallast är det i Steningebadet med 20,5, varmast i Rosersberg med 22,3. Sjudargården har 21,5 och Munkholmsbadet 21 grader.
Kommunen fyller på sand på strandbaden vilket kan leda till begränsningar av badplatserna. Munkholmsbadet kommer få sand idag torsdag, Rosersberg på fredag. Sjudargården har fått sand under måndag och tisdag denna vecka.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.