Foto: Arkivbild

Fortsatt krav på godkänt i matematik och svenska för sommarjobb

Utbildnings-och arbetsmarknadsnämnden har beslutat att behålla linjen om godkända betyg i svenska och matematik för att få ett sommarjobb via kommunen 2021.

Sigtuna kommun införde inför i år krav på att elever som söker sommarjobb via kommunen också ska ha godkända betyg i svenska och matematik. När Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden beslutade om sommarjobben 2021 kvarstår kraven, de elever som inte har godkänt i matematik och svenska erbjuds att gå i sommarskola. Ungdomar som kan söka ska gå i åk 2 i gymnasieskolan eller åk 3 i gymnasiesärskolan.

Genom Ung satsning ska man även coacha ungdomar att få jobb utanför den kommunala förmedlingen, ungdomarna kommer bland annat få hjälp med att skriva CV. Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen tror att 200 av ungdomarna kommer att få ett jobb via den kommunala förmedlingen.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.