Foto: Genrebild

Avrådan från att äta fisk fångad Oxundasjön kvarstår

Även i år varnar kommunen för att man inte ska äta fisk från Oxundasjön, Fysingens södra del, på grund av för höga halter av PCB.

Sigtuna kommun varnar återigen för att man inte ska äta fisk som fångas i Oxundasjön som delas mellan Sigtuna och Upplands-Väsby kommuner. Anledningen är att fisken där  fortfarande innehåller för höga halter av det giftiga ämnet PCB. Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att det är oklart hur de höga halterna av PCB hamnat i sjön men nedbrytningstiden är mycket lång och fisken kommer att innehålla PCB för lång tid framöver. PCB kan bland annat påverka immunförsvaret, fortplantning och är cancerframkallande.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.