Foto: Arkivbild

Försvunnen flicka hittad vid liv

Den 13-åriga flicka som efterlystes i onsdags har återfunnits.

Försvunna 13-åriga flickan i Rosersberg som efterlystes av Missing People Sweden tidigare i veckan har återfunnits. Missing People skriver i ett kort uttalande på sin facebooksida att flickan är återfunnen vid liv, man kommer inte att lämna kommentarer av hänsyn till anhöriga och flickan. Flickan efterlystes i onsdags och på torsdagen strax efter lunch gick MPS ut med informationen att hon hittats.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Vanligaste brotten i sommar

Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening