Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Första segern för Skånela

Skånela tog första segern i Damallsvenskan på söndagen: - Vi är bättre spelmässigt hela matchen, sa tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim.

Efter bara en enda poäng i Damallsvenskan kunde Skånela på söndagen ta två poäng mot Kroppskultur, 28-22 skrevs slutresultatet till. En överraskande seger i och med att Kroppskultur tagit fyra segrar på sex matcher inför mötet mot Skånela.
– Jag tycker att vi är bättre spelmässigt hela matchen. Vi var bra bakåt, bra målvaktsspel, bra anfallsspel men bränner mycket, konstaterade tränare Fredrik ”Chippen” Wernheim efter matchen.

Skånela ledde med 13-9 i paus men tappade ledningen efter 17 minuter då Kroppskultur var ikapp. Skånela ryckte sen åt sig en ledning på nytt och tappade inte den.

Målen
Wiberg 11, Kou Aune 4, Huusko Smeds 3, Libom 3, Tenggren 3, Forsberg 2, Lindgren 1, Sigg 1

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.