Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Första nederlaget för Märsta

Märsta IK åkte på första förlusten denna säsong efter 1-4 borta mot Vallentuna: - Spelmässigt var vi bättre än resultatet visar, säger tränaren Dante Lugo.

I sjunde omgången kom Märstas första förlust efter fem oavgjorda och en seger. Vallentuna vann med 4-1. Ett resultat som inte speglar matchbilden enligt Dante Lugo, tränare:
– Vi var bra första tio minuterna och höll 0-0 i paus, första 20 av andra var vi bra också men sen kommer 1-0 till dem på offside enligt mig, minst två meter, efter målet tappar vi huvudet och det blir 3-0.

Märsta IK satsade därefter på trebackslinje för att få in en reducering men det slutade med att Victor Elfström fick släppa in en fjärde boll. Tröstmålet för Märsta gjordes av inhopparen Thomas Johansson:
– Det har varit svårt på träningarna med ibland 10-12 spelare, vissa som tränar en gång i veckan och sånt. Munter var tillbaka och han ville mycket idag. Det är lite svåra förutsättningar om man inte får kontinuitet på träningar och match, vi har haft skador och avstängningar som påverkat också, konstaterar Dante Lugo.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.