Foto: Street view/Google

Försökte växla falska sedlar på Arlanda – lämnade platsen

På lördagsförmiddagen larmades polis till ett växlingskontor på Arlanda efter att en man försökt växla falska sedlar. Händelsen inträffade klockan 10.52.

Personalen på plats agerade snabbt och växlade inte in pengarna. Istället beslagtogs sedlarna och ärendet anmäldes som försök till ekobrott. Mannen hade hunnit lämna platsen innan polisen anlände.

Polisen har upprättat en anmälan och utreder nu händelsen.

sommar i sigtuna kommun

Högsommarvärme och goda badmöjligheter i kommunen

Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening