Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Försökte stjäla bilar i Sigtuna

Under natten försökte två personer stjäla två personbilar som stod parkerade utanför en bostad i Sigtuna.

Vid 1-tiden i natt larmades polis till Norrtil i Sigtuna sedan två personer försökt stjäla två bilar, de var utrustade med någon form av elektronisk utrustning för att få igång bilarna. Männen lyckades inte och sprang sedan från platsen strax innan polisen anlände. Trots spårningar med hund kunde männen inte hittas. En anmälan om försök till stöld upprättades.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening