Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Försökte slita ut man ur bil

Två personer försökte slita ut en man ur sin bil under morgonen: - De lyckades inte men mannen har blivit slagen i huvudet, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

Vid 9-tiden i morse larmades polis till Valsta med anledning av att en man utsatts för ett rånförsök, två okända personer försökte stjäla mannens bil. De försökte dra ut honom ur bilen och slog honom i huvudet. När försöket misslyckades så lämnade de två gärningsmännen platsen i en bil.

Mannen larmade dock polisen först 40-45 minuter efter händelsen varpå det inte gick att sätta igång någon jakt efter de misstänkta. Det är oklart huruvida det blir rubricering avseende rån, försök till tillgrepp av fortskaffningsmedel eller misshandel. Gärningsmännen fick dock inte med sig något uppger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.