Foto: Jamshid Jamshidi

Försökte handla med falska sedlar i butik

En man i 45-årsåldern försökte under fredagskvällen handla med falska sedlar i en elektronikbutik.

Polis kallades till elektronikbutiken i Märsta strax efter klockan 18 med anledning av att personal ertappat en man som försökte handla med falska 500 kronorssedlar. Personalen ser till att mannen stannar tills dess att polis anländer för kontroll. Han delges misstanke för olovlig befattning med falska sedlar och bedrägeri. Sedlarna tas i beslag av polisen.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.