Medborgarskribenten tycker att skogen gör området mellan Tingvalla och Ärlingheden otryggare.Foto: Medborgarförslag

Förslaget: Tunna ut skogen för att försvåra för tjuvar

Genom åren har polisen haft flertal sökinsatser i Tingvallaskogen mellan Ärlingheden och Tingvalla, nu vill en boende i området att skogen tunnas ut.

Tunna ut och flytta skogsgränsen från Laudons väg vid Ärlingheden där BoKlok-lägenheter finns. Ett flertal gånger har polisen haft sökinsatser efter tjuvar som gömt sig i skogen. Förslaget hr en boende som bor i området skrivit.
– Om man tunnar ut skogen är det inte lika lockande för brottslingar att gömma sig i skogen samt lättare för polis att söka, står det i förslaget som ska hanteras av Kommunfullmäktige.

Att skogen ligger så tätt inpå området gör det också mörkare och boende ska ha sett obehöriga titta in i lägenheterna, när de uppmärksammats har de sedan sprungit in i skogen. Åtgärden med att minska skogen tror skribenten skulle skapa ett tryggare område och omgivning i Sigtuna kommun.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening