Medborgarskribenten tycker att skogen gör området mellan Tingvalla och Ärlingheden otryggare.Foto: Medborgarförslag
Förslaget: Tunna ut skogen för att försvåra för tjuvar
Genom åren har polisen haft flertal sökinsatser i Tingvallaskogen mellan Ärlingheden och Tingvalla, nu vill en boende i området att skogen tunnas ut.
Tunna ut och flytta skogsgränsen från Laudons väg vid Ärlingheden där BoKlok-lägenheter finns. Ett flertal gånger har polisen haft sökinsatser efter tjuvar som gömt sig i skogen. Förslaget hr en boende som bor i området skrivit. – Om man tunnar ut skogen är det inte lika lockande för brottslingar att gömma sig i skogen samt lättare för polis att söka, står det i förslaget som ska hanteras av Kommunfullmäktige.
Att skogen ligger så tätt inpå området gör det också mörkare och boende ska ha sett obehöriga titta in i lägenheterna, när de uppmärksammats har de sedan sprungit in i skogen. Åtgärden med att minska skogen tror skribenten skulle skapa ett tryggare område och omgivning i Sigtuna kommun.
Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.