En kommuninvånare anser att kommunen inte bör upplåta mark åt cirkus: - Vi vet alla hur dåliga förhållanden dessa djur lever i och hur de behandlas, skriver kommuninvånaren i ett medborgarförslag.
I augusti drabbades en cirkus i kommunen av sabotage då deras affischer hade klistrats över med ”Inställt”. En aktion som dock inte drabbade evenemanget som kunde genomföras som planerat. Nu kommer ett medborgarförslag om att kommunen inte ska upplåta mark till cirkusar. Förslaget tas upp på nästa fullmäktigesammanträde: – Vi vet alla hur dåliga förhållanden dessa djur lever i och hur de behandlas. Det passar inte en kommun som Sigtuna att faktiskt uppmuntrar till att detta kan fortsätta, står det i förslaget.
Blåljus Med båtsäsongen i full gång ökar även risken för stölder. Polisen uppmanar nu båtägare att vara extra vaksamma och ta till åtgärder för att förhindra brott.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.
Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.