Foto: Daniel Iskandar/Genrebild

Förslaget: Låt gymnasieungdomar äta på lokala restauranger

När Arlandagymnasiet stängt ner och endast kör fjärrundervisning så har skollunchen tagits bort, nu föreslår oppositionsrådet att elever ska kunna äta ute till reducerat pris.

Elever på Arlandagymnasiet är sedan drygt två veckor hemma för fjärrundervisning. Det innebär att skollunchen försvunnit för eleverna. Något som riskerar att eller går hungriga. Nu föreslår Socialdemokraterna att man vill hjälpa både eleverna och kommunen restauranger genom att eleverna kan få gå äta lunch.
– Ett förslag är att skapa möjlighet för kommunens gymnasieungdomar ,som nu har distansundervisning och inte får skollunch, att köpa lunch hos kommunens lokala restauranger till en reducerad kostnad. Vårt förslag är en subvention med 75kr/portion. Restaurangerna får lista sig hos kommunen och får betalt 75kr/ port, berättar oppositionsrådet Marie Axelsson (S)

Förslaget hanteras just nu i Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen och Axelsson poängterar att man strävar efter enighet mellan opposition och kommunledningen i dessa tider.
– Jag såg just att i Borås skapat en app där gymnasieungdomarna kan visa en kod hos restaurangerna när de handlar lunch. Kommunen står för en större del och ungdomen för en mindre del av lunchkostnaden. Hoppas vi i Sigtuna kan få igång ett system och lägga pengar på detta. Det skulle gynna och hjälpa både barnfamiljerna och restaurangerna i kommunen, säger Axelsson.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening