Den som missar ett vårdbesök kommer debiteras med 500 kronor enligt ett förslagFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Förslag: Uteblivet vårdbesök debiteras med 400 kronor
Den som missar en bokad vårdtid kan få betala 400 kronor enligt ett förslag från Region Stockholm.
Den som missar en vårdtid utan giltigt skäl ska betala 400 kronor enligt ett förslag från hälso- och sjukvårdsförvaltningen i Region Stockholm. Avgiften kommer att tas ut i både öppenvården och för panerade operationer på sjukhus. – Avsikten är ju inte att få in pengar, avsikten är att ge patienten vård. Därför är det också viktigt att fortsätta arbeta med sms-påminnelser till besök, motiverande samtal inför operationer och att bygga förtroende hos patienterna inför besök de kan vara oroliga för, säger Björn Eriksson vid hälso- och sjukvårdsförvaltningen.
Även missade besök hos husläkare, vårdcentraler, specialister med mera debiteras. Avbokning hos dessa sa ske senast 24 timmar innan besöket. Först ska Hälso- och sjukvårdsnämnden ta ställning till förslaget och därefter ska det upp till beslut i regionfullmäktige i mars.
Bakgrunden är att inställda besök i sjukvården kostar vårdgivare över 500 miljoner kronor per år, förra året gjorde ca 22 miljoner besök hos vårdgivare i regionen. En liten andel ställdes in för att patienter inte dök upp eller avbokade för sent. Andelen inställda besök ökar också enligt Region Stockholm.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.
Notiser Fredagen den 1 augusti arrangerar Sigtuna kommun drop-in-vigslar med HBTQI+-tema i det lilla rådhuset vid Stora torget. Vigslarna hålls mellan klockan 12.00 och 15.30, med sista vigselstart klockan 15.00.