Förslag om Seniorernas hus i Sigtuna

Nyligen kunde märsta.nu rapportera om kritik mot att det inte uppförs ett Seniorernas hus i Märsta. Nu vill även en sigtunabo att det uppförs ett sådant i det nedlagda postkontoret på Nässelvägen. Sigtunabon har lämnat in ett medborgarförslag till fullmäktige om saken.

De äldre i kommunen vill se Seniorernas hus i både Märsta och Sigtuna. Nyligen rapporterade märsta.nu om kritik mot kommunledningen för att det Seniorernas hus skalats av från sin ursprungliga tanke för sex år sedan. I ett medborgarförslag som lämnats in av en sigtunabo föreslås att gamla postlokalen på Nässelvägen blir ett Seniorernas hus där en kommunanställd tillhandahålls. Enligt förslagsskrivaren ska huset vara en träffpunkt för pensionärer. En hearing i Gröna Ladan med lokpolitiker har också bokats in i september där de ska berätta om vad de vill göra för de äldre i staden.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening