Foto: Jamshid Jamshidi

Förslag om namnbyte inom Socialdemokraterna – ”Löntagarpartiet Socialdemokraterna”

De lokala socialdemokratiska politikerna Björn von Sydow och David Lundqvist föreslår att Socialdemokraterna byter namn till Löntagarpartiet Socialdemokraterna. Förslaget har lämnats in till partistyrelsen inför partiets kommande kongress 2025.

Bakgrunden till förslaget, som presenterats i en debattartikel, är det pågående arbetet med ett nytt partiprogram. Partimedlemmar har just nu möjlighet att lämna synpunkter på det utkast som skickades ut i november 2023, innan partistyrelsen utformar det slutliga programförslaget.

Von Sydow och Lundqvist menar att programutkastet innehåller viktiga formuleringar om arbetslivets demokratisering och löntagares inflytande. De anser att partiets nuvarande namn kan uppfattas som begränsande och inte fullt ut speglar den bredare väljarbasen.

I debattartikeln framhåller de att Socialdemokraterna historiskt varit ett parti för alla löntagare, men att benämningen ”arbetareparti” riskerar att exkludera tjänstemän och andra yrkesgrupper. De lyfter fram att det i Sverige finns över två miljoner tjänstemän som kan tveka inför att rösta på partiet om de inte känner sig direkt inkluderade.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.