Köttbullar och makaroner, en klassisk skollunchFoto: Daniel Iskandar/Genrebild

Förslag om att låta pensionärer äta skollunch

I ett medborgarförslag som skickats till kommunen föreslås att pensionärer ska få äta lunch på skolorna.

Låt pensionärer äta lunch på skolorna, skriver en kommuninvånare i ett medborgarförslag. Kommuninvånaren föreslår att kommunen undersöker möjligheten att göra som i Mörbylånga där pensionärer kan äta lunch och få en kopp kaffe för 65 kronor per måltid.

Syftet med förslaget är att ge pensionärer möjlighet till socialsamvaro och minska risk för isolering då många människor har ett starkt begränsat socialt liv samtidigt som den yngre generationen får träffa och umgås med äldre personer vilket kan innebära ökat respekt för äldre.

Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) meddelar att ärendet ska hanteras av Äldre- och omsorgsförvaltningen

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.