Ella Bohlin (KD), landstingsråd.Foto: Pressbild/Scharlotte Peppare
Förslag: Inför wi-fi i kollektivtrafiken
(KD) kommer att gå till val på fri wi-fi i kollektivtrafiken: - Genom att öka attraktiviteten i resandet så kan vi få fler att resa kollektivt vilket är miljösmart och kostnadseffektivt, säger Ella Bohlin (KD), landstingsråd och ordförande för Kristdemokraterna i Stockholms stad
Valet är snart åtta månader bort och Kristdemokraterna har redan avgett två vallöften, ett handlade om att avskaffa skipstop vilket skedde bra timmar efter att löftet presenterades. Det andra handlar nu om att det ska finnas fri wi-fi i kollektivtrafiken, utöver det vill man att mobilnätet byggs ut så att surfandet via telenätet fungerar bra och samtal inte bryts. Med wi-fi i kollektivtrafiken behöver resenärer inte använda sina abonnemang för att surfa utan istället SL:s wi-fi. – Den som vill hinna skicka mejl på tunnelbanan behöver bra uppkoppling och möjlighet att ladda sin mobila enhet. Vi vill att fler ska kunna beta av några jobbsamtal på pendeltåget eller läsa förskolans veckobrev på bussen, säger Karl Henriksson (KD), ordförande för landstingets trafikplaneberedning.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.
Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.
Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.
Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.
Notiser Lokalpolisområde Sollentuna som Sigtuna kommun hör till uppmanar trafikanter att undvika att ge sig ut på vägarna med anledning av det rådande vädret med Gul varning från SMHI.
Blåljus En trafikolycka inträffade på väg 263 i höjd med Erikssund i Sigtuna kommun. En personbil körde in i mitträcket och polisen var på väg till olycksplatsen.
Nyheter En 16-årig flicka döms till sluten ungdomsvård efter att ha skjutit mot en lägenhet i Södertälje i somras. Hon är en av totalt 13 personer som döms för grova vålds- och narkotikabrott kopplade till gängkriminalitet, rapporterar SVT Stockholm.