Fästing som orsakar TBEFoto: If

Förslag: Alla borde få TBE-vaccinering

Under nästa år planeras för gratis TBT-vaccinering av treåringar i hela länet. Men KD vill gå längre genom att erbjuda alla mellan 3-19 vaccinet.

Region Stockholm planerar att införa kostnadsfri TBE-vaccinering för treåringar nästa år, men Kristdemokraterna anser att detta inte räcker. Carl-Johan Schiller (KD), regionråd, vill att alla barn mellan 3 och 18 år ska erbjudas gratis vaccin, inklusive boosterdoser. KD har avsatt 100 miljoner kronor i sin budget för 2024 för detta, och 40 miljoner kronor för de kommande åren. Enligt partiet är avgiftsfri vaccinering en viktig fråga för jämlikhet och folkhälsa i det TBE-drabbade Stockholm

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.