Foto: Genrebild/Daniel IskanderPernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämndenFoto: Pressbild
Förskoletid dras ner hos barn till arbetssökande
Skolan får mer pengar men samtidigt ska det sparas, hur går det ihop? Bland annat sparas pengar genom att bland annat dra ner på förskoletid till barn med arbetssökande föräldrar.
Den nya alliansledda kommunledningen har klubbat igenom 21 miljoner kronor mer till skolan, men samtidigt hänger effektiviseringsuppdraget över förvaltningen. Ca 9 miljoner ska effektiviseras under 2019. – Vi måste ta ansvar och stärka kommunens ekonomi genom att öka resultatet, soliditeten och självfinansieringsgraden i våra investeringar. Detta är inget nytt, vi har arbetat med effektiviseringar under många år i Sigtuna kommun på grund av tidigare oansvarig S-politik, förklarar Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.
”Generösare än i andra kommuner” Pengarna ska bland annat sparas in på att barn till arbetssökande får mindre tid i förskolan, enligt Bergqvist kommer Sigtuna kommun ändå att vara generösare med tiden för dessa barn än i många andra kommuner. – Vi har försökt effektivisera på det som inte är lagstadgat så det inte ska gå ut över skolpengen. Till exempel så sänker vi antal timmar i förskolan för barn till arbetssökande från 30 timmar till 20 timmar. Här säger lagen att vi måste erbjuda minst 15 timmar. Värt att hålla i minnet är att vi ändå mer generösa regler än vad lagen föreskriver och är ändå mer generösa med antal timmar än de flesta andra kommuner i Sverige.
Notiser I dagens Morgonkollen med märsta.nu presenterar vi de senaste uppdateringarna om vädret, kollektivtrafiken, trafiksituationen och blåljusrapporter i Märsta.
Nyheter På fredag öppnar Midgårdsbadet som renoverats inför den kommande sommaren med en ny vattenreningsteknik: - Jag är oerhört glad och nöjd över att vi fått till den nya biologiska badvattenreningen på utebadet. Det innebär att vi nu kan fortsätta att leverera ett bra badvatten de kommande 20-30 åren, för så länge håller det här nya reningssystemet, och vara det uppskattade vattenhål som så många besöker varje sommar, säger bad och simhallschefen Tapani Röyttä.
Blåljus Ett säkerhetsbolag slog larm till polisen efter att ha mottagit ett kameralarm om ett pågående inbrott i en villa belägen i Sigtuna. En okänd person hade lyckats ta sig in i bostaden genom baksidan, vilket ledde till att det uppstod skador inomhus. Vid polisens ankomst fanns ingen person kvar på platsen.
Notiser Morgonkollen med märsta.nu om det senaste vädret, blåljushändelser, kollektivtrafiken och trafiksituationen i kommunen. Här är en sammanfattning av morgonens nyheter:
Näringsliv Sigtuna kommun har drabbats av en våg av konkursansökningar när tre lokala företag tvingas stänga sina verksamheter. Bland de konkursdrabbade bolagen finns AB S:t Olof Bil & Motor och Johan.N Konsult AB, som kämpade med ekonomiska svårigheter och nu tvingas slå igen portarna.
Nyheter Sigtuna har stolt placerat sig på en imponerande fjärde plats i årets rankning av Årets hundkommun. Det var en hård strid i toppen, och Sigtuna kämpade sig fram genom konkurrensen för att hamna i den prestigefyllda topp fem-listan.
Notiser märsta.nu välkomnar läsarna till ännu en dag med den dagliga Morgonkollen för att hålla sig uppdaterade om det senaste som händer i kommunen. Här är de senaste nyheterna för den 2 juni.
Nyheter Invånarna i Sigtuna och Valsta ser fram emot att fira den svenska nationaldagen den 6 juni med en dag full av festligheter och samhörighet. Borgmästarängen i Sigtuna stad och Valsta centrum förbereder sig för att bli epicentrum för det spännande firandet, där invånare i alla åldrar förväntas samlas.
Blåljus I en snabb och framgångsrik insats återlämnade polisen en stulen moped till dess ägare efter en kontroll i Valsta under tisdagen. Händelsen inträffade klockan 16:50 och resulterade i att den efterlysta mopeden nu har tagits bort från vägtrafikregistret.
Nyheter Polisen i region Stockholm har fattat beslutet att förlänga kamerabevakningen i flera områden genom användning av Unmanned Aircraft System (UAS).