Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Förskolelärare från Märsta engagerad i Förskoleupproret

Karin Nörthen, förskolelärare på Ärlinghedens förskola i Märsta, är en av administratörerna till facebookgruppen Förskoleupproret.

Förskoleupproret har nu 28 000 medlemmar på Facebook, en av administratören är Karin Northen som arbetar på Ärlinghedens förskola i Märsta. Hon berättar om engagemanget för att minska barngrupper och få bättre arbetsvillkor i facktidningen Proletären. Rekommendationer om storlek på barngrupper räcker inte menar hon, dess kan viftas bort.
– Motståndet finns i ekonomin. Politikerna vill inte omprioritera sina val.

15-17 barn på Ärlingheden
Nu har man tydliga krav och man har också släppt ett antal berättelser under #pressatläge på sociala medier. Karin själv arbetar i en förskolegrupp där barnen är 3-5 år gamla med 22 barn.
– Det är oftast mellan 15 och 17 barn närvarande vilket gör att det blir betydligt lugnare i gruppen och det känns i kropp och knopp när man kommer hem, säger hon enligt Proletären.

Minska grupper och sjukfrånvaro
Med mindre grupper minskar också behovet av vikarier, idag är det stor brist op vikarier men det skulle också räcka om den höga sjukfrånvaron minskade enligt Karin. Framöver blir det manifestationer i flera städer i slutet av maj. Både Kommunal och Lärarförbundet har stött Förskoleupproret och gett lärarna chansen att komma ut med sina berättelser.
– Vi kommer att föra fram våra krav och berätta vad vi vill på manifestationerna. Och vi kommer att berätta vad konsekvenserna blir om det inte satsas på förskolan, fortsätter Karin.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.