Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Förskolelärare från Märsta engagerad i Förskoleupproret

Karin Nörthen, förskolelärare på Ärlinghedens förskola i Märsta, är en av administratörerna till facebookgruppen Förskoleupproret.

Förskoleupproret har nu 28 000 medlemmar på Facebook, en av administratören är Karin Northen som arbetar på Ärlinghedens förskola i Märsta. Hon berättar om engagemanget för att minska barngrupper och få bättre arbetsvillkor i facktidningen Proletären. Rekommendationer om storlek på barngrupper räcker inte menar hon, dess kan viftas bort.
– Motståndet finns i ekonomin. Politikerna vill inte omprioritera sina val.

15-17 barn på Ärlingheden
Nu har man tydliga krav och man har också släppt ett antal berättelser under #pressatläge på sociala medier. Karin själv arbetar i en förskolegrupp där barnen är 3-5 år gamla med 22 barn.
– Det är oftast mellan 15 och 17 barn närvarande vilket gör att det blir betydligt lugnare i gruppen och det känns i kropp och knopp när man kommer hem, säger hon enligt Proletären.

Minska grupper och sjukfrånvaro
Med mindre grupper minskar också behovet av vikarier, idag är det stor brist op vikarier men det skulle också räcka om den höga sjukfrånvaron minskade enligt Karin. Framöver blir det manifestationer i flera städer i slutet av maj. Både Kommunal och Lärarförbundet har stött Förskoleupproret och gett lärarna chansen att komma ut med sina berättelser.
– Vi kommer att föra fram våra krav och berätta vad vi vill på manifestationerna. Och vi kommer att berätta vad konsekvenserna blir om det inte satsas på förskolan, fortsätter Karin.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.