Barnen på Delfinens förskola i Valsta firade FN-dagen under torsdagen.
I en härligt solig höstdag fick barnen på Delfinens förskola fira FN-dagen. Barnen och pedagogerna begav sig till Valsta torg där de skapade, sjöng och lekte. Man avslutade sen med korv och bröd i parken. – Vi förverkligade barnens önskemål om att kunna träffas och ha roligt tillsammans. En underbar solig dag men med en lätt touch av kyla, berättar pedagogen Aiga Jonsson.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Ung & Student På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.