Förskolebarn får 10 000 i skadestånd för kränkande behandling
Föräldern till det barn som behandlades illa på Orions förskola i höstas följde upp med en anmälan till Barn- och elevombudet som ålägger Sigtuna kommun att betala 10 000 kronor i skadestånd.
märsta.nu kunde i höstas avslöja att ett barn misshandlats på en förskola. Barnet hade kastats av pedagogen tvärs över rummet. Föräldrar påpekade incidenten till kommunen som stängde av den aktuelle personen, denne ska nu ha fått lämna sin tjänst på förskolan.
Föräldrarna gick dock vidare till Barn- och elevombudet som anser att kommunen brustit då barnet kränkts av personal inför andra barn. Kommunen åläggs därför betala ett skadestånd på 10 000 kronor till barnet.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.