Foto: Magnus Granhagen

Förskolan måste saneras

Ymers förskola behöver saneras efter branden i fredags.

Det brann på Ymers förskola under fredagen, efter branden behöver den nu saneras en tid. Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att byggnaden är intakt invändigt men att den har rökskadats. Det finns ingen säker prognos för när den är klar för att ta emot alla barn igen.

Två av fyra avdelningar skadades. 42 barn är drabbade av stängningen i åldern 3-5 år. De kommer istället att få komma till andra lokaler för att få gå i förskola. Till att börja med hänvisas dem till Brage förskola. Branden misstänks vara anlagd och en anmälan om mordbrand är upprättad. Ingen person skadades i branden och det fanns heller ingen i lokalen när den bröt ut.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening