Ymers förskola behöver saneras efter branden i fredags.
Det brann på Ymers förskola under fredagen, efter branden behöver den nu saneras en tid. Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att byggnaden är intakt invändigt men att den har rökskadats. Det finns ingen säker prognos för när den är klar för att ta emot alla barn igen.
Två av fyra avdelningar skadades. 42 barn är drabbade av stängningen i åldern 3-5 år. De kommer istället att få komma till andra lokaler för att få gå i förskola. Till att börja med hänvisas dem till Brage förskola. Branden misstänks vara anlagd och en anmälan om mordbrand är upprättad. Ingen person skadades i branden och det fanns heller ingen i lokalen när den bröt ut.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"