Ibrahim Khalifa (S) och Pernilla Bergqvist (L) får hjälp att ta ett spadtag för den nya förskolan i Steningehöjden.Foto: Sigtuna kommun

Förskola för 52 miljoner byggs på Steningehöjden

I fredags togs spadtaget för den nya förskolan i Steningehöjden.

Steningehöjden kommer att få en ny förskola som står klar lagom till starten nästa höst, den nya förskolan får namnet Silverksatten. Namnet härrör från en av landets största silverskatter som hittades i samband med utgrävningar innan Steningehöjden började byggas för snart 10 år sedan.

Bygget beräknas kosta 52 miljoner kronor och 75 barn får plats i förskolan. Förskolorna i kommunen är inspirerade av Reggio Emilia-pedagogiken vilken sätter sin prägel redan under bygget:
– Vi vill att alla våra barn ska ha möjlighet att utnyttja alla sina olika sätt att uttrycka sig. Det betyder bland annat att vi har såväl ateljé som bygg- och konstruktionsrum och plats för drama och teaterlek.
Ytterligare ett sätt att uttrycka sig är genom att fota och filma, vilket förskolan arbetar mycket med. Än mer blir det i samband med byggandet av den nya förskolan, säger förskolechefen Kerstin Asp i ett pressmeddelande.

Spadtaget togs av Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) och Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) som fick hjälp att gräva av några förskolebarn. De senaste fyra åren har förskolan Silverksatten drivit verksamhet i paviljonger längs Steningehöjdsvägen
– Det har fungerat jättebra, paviljongerna är fina och ljusa men det är klart att det känns väldigt skönt att få ett permanent ställe. Vi längta, fortsätter Kerstin Asp, förskolechef.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.