PostNord i Rosersberg är en av terminalerna som nu hanterar försenade brev: - Jag har väntat på paket sedan i onsdags, det är fortfarande på terminalen i Rosersberg, säger en märsta.nu-läsare
En del som väntar in brev och paket från PostNord får vänta lite till, PostNord meddelar nämligen att man är drabbade av förseningar på brev, pall och paket på grund av IT-problem. Förseningen drabbar bland annat Rosersbergsterminalen. En läsare hörde av sig till märsta.nu om problemet under torsdagen, dennes paket hade varit kvar på terminalen i mer än 24 timmar utan att levereras till uthämtningsställe eller bostaden. – Jag vet inte vad som är problemet, det står att paketet är kvar på terminalen men i kundtjänst säger dem att paketet är ute hos brevbärare för leverans.
Har du drabbats av poststrulet? Kontakta redaktionen
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.